Prater
Najbardziej znanym i popularnym miejscem rozrywki w Wiedniu jest Prater. Dawne tereny łowieckie Habsburgów, już w XVII wieku zostały udostępnione wszystkim mieszkańcom miasta. Pod koniec XIX wieku powstał pierwszy na świecie park rozrywki, a wielkie koło Prateu stało się symbolem miasta. Przajażdżka nim nie należy już do szczególnych przeżyć, ale na najwyższej karuzeli łańcuchowej świata adrenalina rzeczywiście daje o sobie znać.
W przeciwieństwie do innych parków rozrywki, nie ma tu jednego biletu na wszystkie atrakcje, każda karuzela płacona jest oddzielnie, teren miasteczka jest ogólnie dostępny, a sezon trwa od połowy marca do końca pażdziernika. Od kilku lat pod koniec września urządzany jest na Parterze Oktoberfest, piwo „leje się hektolitrami”, a w restauracji „Schweizerhaus” można zjeść najlepszą golonkę w mieście. Poza tym w biały dzień w pobliskim Planetarium można pooglądać gwiazdy, a te - hollywoodzkie i austriackie - czekają na Państwa w gabinecie figur woskowych.
Grinzing
Południowe stoki wzgórza Kahlenberg, z którego król Jan III Sobieski ruszał z odsieczą Wiedniowi, zajmują winnice, z których wyprodukowane wino można smakować w słynnej dzielnicy Grinzing. Prawie każda brama tej części miasta skrywa lokal zwany „Heurige”, gdzie w przytulnych wnętrzach do wina podaje się również proste potrawy. Niektóre z lokali mieszczą nawet po kilkaset osób, a wieczorami przygrywa muzyka. Walc „Nad pięknym modrym Dunajem” i „marsz Radetzky-ego” należą do obowiązkowego repertuaru, ale muzykanci znają również „Szła dzieweczka do laseczka”, „Czardasza” i wiele innych utworów z czasów i obszarów Austro-Węgier, więc zabawa trwa czasami do późnych godzin nocnych. Na „Grinzing-u“ polecam między innymi:
Trójkąt Bermudzki
Pod tą intrygującą nazwą w otoczeniu kościoła św. Ruprechta, w dawnej dzielnicy żydowskiej Wiednia, zdominowanej wówczas przez handel różnego rodzaju materiałami tekstylnymi ukrywa się niewielki obszar, gdzie zagęszczenie lokali pozwala na „zniknięcie z powierzchni Ziemi”. Trójkąt powstały przed niespełna 30 laty, jest efektem przejęcia i zaadaptowania przez cztery zupełnie nie związane z gastronomią osoby, kilku lokali i zaadaptowaniu ich do potrzeb gastronomii „tematycznej”. Można tu posłuchać „na żywo” różnego rodzaju nurtów muzyki, a położenie niemal w samym centrum starego miasta sprawia, że miejsce to, staje się coraz bardziej popularne, nie tylko wsród mieszkanców, ale również wśród turystów odwiedzających Wiedeń.
Do najbardziej znanych lokali w „Bermudadreieck” należą:
Opera
Dla spragnionych innego rodzaju rozrywki Wiedeń posiada bogatą ofertę kulturalną. Najsłynniejsza z nich to opera wiedeńska – „Staatsoper”. Żeby zapewnić sobie wygodne miejsce, należy postarać się o bilet znacznie wcześniej, ale opera słynna jest również z tego, że dostępna jest dla każdego. Oznacza to, że bilet można kupić w dniu przedstawienia, na godzinę przed jego rozpoczęciem, w specjalnej kasie, do tego w cenie filiżanki kawy tzn. 3,00 lub 4,00 Euro. Jedyna niedogodność, to brak fotela, czyli ogląda się przedstawienie na stojąco. W miesiącach wiosennych i jesiennych - w lecie w gmachu opery odbywają się jedynie koncerty muzyczne - na bocznej fasadzie budynku umieszczony jest potężny ekran i niektóre przedstawienia transmitowane są na żywo.
Wnętrze opery można zwiedzać z przewodnikiem (np. ze mną w języku polskim). Bilety na przedstawienia można zamówić korzystając ze strony www.staatsoper.at, albo www.wien-ticket.at, gdzie rownież sprzedawane są bilety na wszelkie inne koncerty i przedstawienia w Wiedniu.