Rozmaitości
 

Msze święte w języku polskim

W wielu kościołach Wiednia można uczestniczyć we Mszy św. prowadzonej w różnych językach świata, oczywiście nie mogło zabraknąć również języka polskiego. Najbardziej prężnie działającą parafią polonijną jest Polska Misja Katolicka w Austrii na ulicy Rennweg 5A w pobliżu Belwederu. W Kościele Misji, pod wezwaniem św. Krzyża, codziennie odprawiane są Msze święte w języku polskim, a w niedzielę niemalże co godzinę. Aktualny terminaż nabożeństw znajduje się na stronie www.kosciol.at . Również na wzgórzu Kahlenberg można wziąć udział we mszy w języku polskim. Dla grup pielgrzymkowych, w wielu kościołach i kaplicach Wiednia – na przykład w przepięknej kaplicy w pałacu „Schönbrunn” -możliwe jest zarezerwowanie terminu na odprawienie Mszy św. przez księdza-opiekuna grupy. W tym celu proszę o wcześniejszy kontakt ze mną, abym mogła dokonać rezerwacji.

Koncert Noworoczny

Jedno z najbardziej znanych na świecie wydarzeń, mające miejsce w Wiedniu,a odbywające się regularnie w Nowy Rok, to koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich. Koncert ten, mający miejsce w złotej sali koncertowej Wiedeńskiego Towarzystwa Przyjaciół Muzyki, jest tak popularny, że odbywa się 30, 31 grudnia, i 1 stycznia, jedynie ten ostatni transmitowany jest na cały świat. Ponieważ chętnych na zobaczenie tego koncertu „na żywo”, jest zdecydowanie więcej niż miejsc, dlatego rok rocznie w styczniu należy wypełnić ankietę zgłoszeniową, która później bierze udział w losowaniu biletów.Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.wienerphilharmoniker.at

Wodociągi i kanalizacja

Dobra i czysta woda pitna to również atut Wiednia mający znaczenie dla jakości życia jego mieszkańców. Dla spragnionych turystów, w miesiącach letnich, w wielu miejscach, szczególnie tych odwiedzanych najczęściej, zakładane są specjalne studzienki (srebrne ścięte stożki) z których wodę można pić bez obaw. Sprowadzana jest do Wiednia specjalnymi wodociągami z alpejskich źródeł, oddalonych o około 80 km od miasta. Wodociągi te bazują na rzymskich wodociągach sprzed 2 tysięcy lat.

Rowery miejskie

1100 km tras rowerowych w Wiedniu doskonale uzupełnia system komunikacyjny miasta. Z powszechnie dostępnych rowerów miejskich korzystają nie tylko mieszkańcy, ale rówież turyści. Łatwo je rozpoznac po kolorze (pomarańczowe, żołte albo niebieskie). Żeby jednak rower wypożyczy trzeba posłużyć się kartą kredytową Visa, MasterCard albo JCB Pierwsza godzina jest darmowa. Szczegóły można sprawdzić na stronie www.citybikewien.at

Spalarnia śmieci

Z wielu miejsc w Wiedniu widoczna jest duża budowla z wieżą ze złotą kulą. Jest to spalarnia śmieci, która wykorzystuje uzyskaną ze spalonych odpadków energię, do ogrzewania miasta. Fakt że w okolicy jest czyściutko, nic nie śmierdzi, a budynek spalarni, jest bajecznie kolorowy, powoduje duże zainteresowanie obiektem. Odpowiadając na ciekawość turystów, umożliwiono zwiedzanie tego obiektu. Podczas jego zwiedzania - tylko dla grup po wcześniejszej rezerwacji - można uzyskać mnóstwo ciekawych informacji. Autorem niezwykłej fasady budynku jest Friedenreich Hundertwasser. Inne jego dzieło, budynek mieszkalny stał się niemalże obiektem kultowym i zajął stałe miejsce w prawie każdym programie zwiedzania miasta.