Komunikacja
 

Komunikacja miejska

Jednym z aspektów mających znaczenie dla jakości życia w mieście jest komunikacja miejska. W Wiedniu jest ona bardzo nowoczesna i funkcjonuje niezwykle sprawnie, a do tego jest stosunkowo tania, szczególnie gdy jest się posiadaczem biletu miesięcznego lub rocznego. Władze miasta starają sie ograniczyć ruch samochodowy i rzeczywiscie z każdym rokiem rejestruje się coraz mniej aut. Również odwiedzającym Wiedeń, polecam zostawić samochód na jednym z licznych parkingów i przesiąść się na metro. W Wiedniu jest 5 linii metra, każda oznaczona innym kolorem i dobrze oznakowana. Bilet jednorazowego przejazdu jest ważny 1.5 godziny od skasowania (niebieskie skrzynki przy wejściu do metra, w każdym tramwaju i autobusie) i umożliwia przejazd w jednym kierunku z dowolną ilością przesiadek. Bilety można kupić na każdej stacji metra w automatach, w tramwajach i autobusach (u motorniczego lub kierowcy są nieco droższe), na dużych stacjach w specjalnych punktach i w każdym kiosku Trafik-Tabak.

Przykładowe ceny biletów:

  • 2.20 EUR - bilet jednorazowego przejazdu
  • 7.60 EUR - bilet ważny 24 godziny
  • 13.30 EUR - bilet ważny 48 godzin
  • 16.50 EUR - bilet ważny 72 godziny
  • 16.20 EUR - karta tygodniowa
  • 21.90 EUR - karta wiedeńska: korzystanie z komunikacji miejskiej przez 72 godziny i zniżki do wielu atrakcji turystycznych i lokali gastronomicznych
  • 365 EUR- karta roczna

 

Jazda „na gapę” (bez ważnego biletu), kosztuje 103.00 EUR, a kontrole są częste i mają miejsce nie tylko w autobusie czy w metrze, ale również kontrolowane bywają bilety przy wszystkich wyjściach z metra. Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie: www.wienerlinien.at

Parkowanie i garaże

Z każdym rokiem coraz trudniej jest z parkowaniem samochodu w Wiedniu. W większości dzielnic obowiazują krótkie strefy parkowania i wiażą się one oczywiście z opłatami.

Karty postojowe można kupić w każdym kiosku Trafik-Tabak, gdzie można również zaopatrzyć się w bezpłatne karty postojowe. Karta bezpłatna, fioletowa, umożliwia parkowanie tylko przez 10 minut.

W dzielnicach centralnych opłaty za parkowanie obowiązują w godzinach 9-22, a w dzielnicach zewnętrznych w godzinach 9-19

Temat parkowania w Wiedniu aktualnie budzi wiele emocji, a że stale zachodzą zmiany, warto więc parkując własny samochód upewnić się w hotelu czy opłaty w miejscu parkowania są wymagane, lub dokładnie obejrzeć znaki drogowe, gdyż mandaty za złe parkowanie są częste, a zwrot odholowanego auta bardzo kosztowny.

Z tego powodu warte polecenia są liczne ogólnodostępne garaże, przykładowo kilka w centrum:

 

Na zalinkowanych stronach znajdą Państwo informacje o cenach, dopuszczalnej wysokości wjazdu i mapkę z dojazdem do garażu.

 
Zobacz inne informacje: